Innowacje – Ośrodek Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy w Sobieszewie

 


Innowacje


Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Sobieszewie został wyposażony w nowe rozwiązania technologiczne mające ułatwiać u nas pobyt osób niewidomych i słabowidzących. Przedstawiamy dwa z nich już aktualnie funkcjonujące. Jest to: system znakowania TOTUPOINT oraz mikrodeskrypcja.

Co to jest TOTUPOINT

TOTUPOINT jest to najnowocześniejsza technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pozwalająca na rozpowszechnianie informacji miejscowej, turystycznej, komercyjnej. Sprawia również, że publiczna przestrzeń staje się bardziej dostępna i bezpieczna szczególnie dla osób z dysfunkcją wzroku. Korzystanie z systemu jest bezpłatne. Należy jedynie pobrać aplikację totupoint na telefony z systemem android oraz iOS. Aplikacja jest bezpłatna.

Jak korzystać z systemu TOTUPOINT

Z systemu można korzystać za pomocą smartfonu, iphonu lub tabletu wyposażonego w interfejs BLE (Bluetooth Low Energy 4.0). Możliwe jest również korzystanie z systemu bez konieczności posługiwania się telefonem poprzez moduł elektroniczny WCM montowany do białej laski nazywany aktywatorem. Nowoczesne urządzenia posiadające łącze BLE są udźwiękowione, a przez to dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby te mają więc pełny dostęp do wszystkich usług jakie zapewnia system. Aby korzystać ze znacznika TOTUPOINT w naszym Ośrodku należy pobrać na komórkę aplikację TOTUPOINT ze strony internetowej, zapoznać się z jej obsługą i funkcjonalnością i cieszyć się z jej posiadania.

Jak to działa

Pierwszy znacznik umieszczono nad wejściem do Jadalni. Po uruchomieniu aplikacji TOTUPOINT uzyskamy dźwiękową informację ze znacznika, że znajdujemy się przy budynku oraz na ekranie telefonu pojawi się adres strony internetowej z możliwością automatycznego jej uruchomienia oraz tekstowa informacja o miejscu przy którym jesteśmy. Pod wyświetlonym adresem uzyskamy bieżące informacje o: jadłospisie danego dnia i tygodnia, rozkładzie jazdy autobusów miejskich, porządku nabożeństw w naszej Kaplicy, atrakcjach, regulaminach i innych ciekawych, dostępnych dźwiękowo wiadomościach przygotowanych z myślą o naszych niewidomych i słabo widzących gościach oraz innych użytkownikach.

Mikrodeskrypcja – co to jest, do czego służy, gdzie ją znajdę

MIKRODESKRYPCJA – tak nazwaliśmy oznakowania umieszczone na drzwiach pomieszczeń w naszym Ośrodku. Do tego celu zostały wykorzystane QR kody i tagi NFC. Zawierające podstawowe informacje na przykład o numerze danego pomieszczenia, jego przeznaczeniu i wyglądzie.

Jak to działa

Funkcję czytania QR kodów posiada każdy telefon komórkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym. W przypadku iphonów z systemem iOS wystarczy uruchomić aparat fotograficzny, nakierować obiektyw na kod qr i za pomocą programu udźwiękowiającego odsłuchać zapisane w qr kodzie informacje. W przypadku osób niewidomych konieczne jest zainstalowanie specjalistycznej aplikacji Seeing Assistent Home. W smartfonach z systemem android najpierw należy sprawdzić czy posiada on aplikację czytającą qr kody lub pobrać bezpłatną aplikację w sklepie Google play.

W przypadku tagów NFC, najpierw należy sprawdzić w ustawieniach telefonu czy posiadamy urządzenie z technologią NFC. NFC to skrót pierwszych liter z angielskiego Near Field Communication czyli Komunikacja Bliskiego Pola, która obecnie staje się standardem w telefonach komórkowych. Aby ułatwić korzystanie z mikrodeskrypcji osoby niewidome i niedowidzące powinny mieć zainstalowaną na swoich telefonach aplikację o nazwie Seeing Assistent przygotowaną przez firmę Transitione Technologi.

Seeing Assistant to grupa osobistych aplikacji działających na mobilnych telefonach zarówno z systemem iOS jak i Android. Obsługa aplikacji, możliwa jest także za pomocą poleceń głosowych. Z wszystkich usprawniających funkcjonalności można korzystać za pomocą telefonu, który i tak zawsze mamy przy sobie. Z pewnością zaoszczędzi to czas i ułatwi rozpoznawanie i zarządzanie dziesiątkami przedmiotów codziennego użytku. Seeing Assistant dla osób z dysfunkcją wzroku to jedna kompleksowa aplikacja, zamiast wielu oddzielnych specjalistycznych urządzeń.

Jak korzystać z aplikacji Seeing Assistent?

Należy pobrać aplikację ze strony internetowej. Dla smartfonów z systemem operacyjnym android ze Sklepu Google Play a dla produktów firmy Apple ze sklepu App Story. Koszt aplikacji około 20 złotych.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia naszego Ośrodka i korzystanie z przygotowanych udogodnień.

Wróć

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress