SOBIESZEWO I WYSPA SOBIESZEWSKA
Sobieszewo to dawna wieś rybacko – letniskowa. Dziś to część miasta Gdańska, w dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Sobieszewo leży na zachodzie wyspy, nad Martwą Wisłą.
Jak powstało Sobieszewo? Królowa polskich rzek „postanowiła” ponad 160 lat temu skrócić sobie drogę do morza i wykorzystując zator lodowy przebiła się przez wydmy kilka kilometrów na wschód od Gdańska. Kilkadziesiąt lat później ludzie przekopali jeszcze bardziej na wschód drugie, jeszcze wygodniejsze koryto. I tak powstała Wyspa Sobieszewska.
W Sobieszewie znajduje się przeprawa mostowa na Wyspę Sobieszewską, po której mogą poruszać się pojazdy o dużej masie. Jest to most pontonowy, który łączy Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem i jest on głównym szlakiem komunikacyjnym.
Wyspa Sobieszewska jak najbardziej zasługuje na miano miejsca z klimatem. Oprócz innych walorów Wyspa Sobieszewska to 11 km pięknej, piaszczystej plaży. Tutejsze plaże są znacznie mniej oblegane niż te w Trójmieście, dzięki czemu odnaleźć można ciszę i spokój. W sezonie letnim w Sobieszewie czynne jest strzeżone kąpielisko, a nad bezpieczeństwem turystów czuwają wyszkoleni ratownicy. Teren wyspy obejmuje płaską część brzegu morskiego, pokryte sosnowymi lasami pagórkowate wydmy oraz nizinny obszar zalewowy dawnej Wisły.
Szeroka plaża, przepiękne wydmy, malownicze lasy, tysiące ptaków z pobliskiego rezerwatu – to tylko część jej uroków. A trzeba jeszcze wspomnieć o bursztynie – tutaj prawie zawsze obecnym na porannej plaży.
Lasy Sobieszewa są głównie sosnowe, pokrywają wzgórza dawnych wydm sięgających czasem prawie 30 metrów. Pagórkowaty teren świetnie nadaje się na piesze i rowerowe wycieczki. Wzdłuż wyspy prowadzi zielony, międzynarodowy Szlak Nadmorski E-9. Ten fragment ma długość około 10 kilometrów. Jest także wytyczony specjalny szlak dla rowerzystów. Trasa oznaczona kolorem niebieskim ułożona jest w pętlę o długości około 24 kilometrów.
Największym skarbem wyspy jest przyroda i jej walory wypoczynkowe, które postaramy się w skrócie przybliżyć:
BURSZTYN
Wyspa Sobieszewska to jeden z niewielu odcinków wybrzeża Bałtyku, na którym zawsze znajdziemy bursztyn na plaży. Bursztyn, czyli „złoto północy”, to kopalna żywica drzew iglastych z trzeciorzędu. Nazwa „złoto północy” pochodzi być może od jasnej, złocistej barwy bursztynu, a może też od wartości, jaką przedstawiał już w czasach starożytnych, gdy kupcy rzymscy wędrowali aż do Bałtyku i zakupiony tanio bursztyn sprzedawali potem na wagę złota.
Na plażach Wyspy Sobieszewskiej bursztyn jest częstym gościem. Najłatwiej znaleźć go na brzegu, tuż po sztormie. W sztormowe noce, gdy silny wiatr wzburza morze, fale wyrzucają na brzeg Wyspy niezliczone ilości drobnego bursztynu. W tej „drobnicy” wytrawni zbieracze znajdują jednak całkiem spore okazy, które później znajdują piękniejszą oprawę…